Bezstronny urząd bez krzyża na ścianie
Zakaz eksponowania symboli religijnych w urzędach państwowych i samorządowych nie narusza wolności religii przewidzianej w konstytucji. Natomiast ich eksponowanie stanowi naruszenie przepisów o neutralności religijnej władzy publicznej.
Prezydent Warszawy nie nakazał zdjęcia krzyży w urzędach. Wydał zarządzenie określające standardy wolności od dyskryminacji i równego traktowania, z czego wynika obowiązek neutralności urzędów stołecznych poprzez nieeksponowanie symboli związanych z religią lub wyzwaniem.
Treść zarządzenia
Dla porządku rzeczy ustalmy, o czym zdecydował prezydent m.st. Warszawy w zarządzeniu nr 822/2024. Jak się okazuje, pogląd, że zarządzenie to stanowi decyzję „o usunięciu symboli religijnych z urzędów” czy coś w tym duchu, więcej mówi o autorach tego komunikatu lub o ich niewiedzy niż o tym, jaki charakter ma decyzja prezydenta.
Zarządzenie 822 wprowadza standardy równego traktowania w urzędzie m.st. Warszawy – czyli zbiór zasad i wytycznych wyznaczających zasady równego traktowania w praktyce urzędów i urzędników miejskich. Zawiera ono definicję równego traktowania, która jest zgodna z zasadami wszystkich najważniejszych aktów prawa europejskiego i polskiego zresztą też.
Standardy stanowią załącznik do rozporządzenia i są rozległym dokumentem liczącym 24 strony (samo rozporządzenie mieści się na jednej stronie). Standardy dotyczą wielu najróżniejszych kwestii. Podstawowych standardów jest 16. Ponadto jest tu wiele potrzebnych i pouczających instrukcji o charakterze szczegółowym. Standardy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta