Poszkodowany interesant może pozwać gminę
Przepisy nie przewidują, aby urząd musiał dokumentować okoliczności wypadku osoby postronnej na terenie instytucji. Warto jednak wdrożyć taką procedurę na wypadek roszczeń poszkodowanego.
Przepisy BHP, które zawiera m.in. Kodeks pracy, odnoszą się głównie do pracowników, czyli osób wykonujących pracę na podstawie stosunku pracy oraz – w ograniczonym zakresie – do osób fizycznych pracujących np. na umowę zlecenia czy prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Nie mają jednak żadnego zastosowania wobec osób, które nie świadczą pracy ani jakichkolwiek usług dla danego pracodawcy – np. interesantów w urzędzie. Nie oznacza to jednak, że dyrektor urzędu (zarządca, właściciel obiektu) może lekceważyć kwestie związane z bezpieczeństwem takich osób.
Jako przykład najczęstszych wypadków można podać:
∑ poślizgnięcie na mokrej posadzce (która była niedawno myta),
∑ potknięcia na nierównej, wyszczerbionej podłodze, nieoznaczonych i zbyt wysokich progach,
∑ potknięcia o niewłaściwie zabezpieczone przewody, kable,
∑ upadki ze schodów, które posiadają ubytki, nierówności,
∑ upadki ze schodów, które nie posiadają poręczy (lub posiadają uszkodzone),
∑ uderzenia o niebezpieczne lub niewidoczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta