Jak lepiej zadbać o pacjentów z SM
Sytuacja osób ze stwardnieniem rozsianym w Polsce poprawiła się dzięki lepszemu dostępowi do leczenia, jednak tracimy wiele z tego potencjału ze względu na opóźnienia w diagnostyce i brak kompleksowej opieki.
Konieczność wprowadzenia kompleksowej opieki nad osobami z SM, w tym stworzenia regionalnych ośrodków referencyjnych, to jeden z głównych postulatów zgłaszanych przez ekspertów, którzy wzięli udział w debacie „Stwardnienie rozsiane: kolejne kroki na drodze poprawy sytuacji pacjentów”.
Obecnie w Polsce około 130 placówek prowadzi program lekowy SM, ale ich jakość jest zróżnicowana. Tylko niektóre dysponują specjalistami, takimi jak psychologowie, fizjoterapeuci, urologowie czy okuliści. Ideą jest stworzenie wzorcowych ośrodków referencyjnych – jednego–dwóch na województwo – gdzie pacjenci otrzymywaliby diagnozę i dobór leków. Kontynuacja leczenia mogłaby odbywać się bliżej miejsca zamieszkania z możliwością ponownego skierowania do placówki referencyjnej w przypadku zaostrzenia choroby.
Ważnym punktem debaty była prezentacja filmu przedstawiającego historię neurobiolożki chorującej na SM, która opowiedziała o szoku, gdy po wyjściu ze szpitala dowiedziała się, że na wizytę u specjalisty będzie musiała czekać ponad dwa lata. Julia Pankiewicz, lekarka i rezydentka psychiatrii w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica w Ząbkach, która również choruje na SM, podzieliła się własnym doświadczeniem. – Dzięki swojej wiedzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta