Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziennik budowy w postępowaniach przed organami administracji

30 lipca 2024 | Administracja i samorząd | Joanna Maj

W postępowaniu naprawczym, legalizacyjnym oraz zmierzającym do ustalenia, czy wygasło udzielone pozwolenie na budowę, najistotniejszym dowodem, po który powinien sięgnąć organ nadzoru budowlanego lub odpowiednio organ administracji architektoniczno-budowlanej, jest dziennik budowy.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy Prawo budowlane dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przeznaczony do rejestrowania w formie wpisów przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych, mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania tych robót. Jeszcze nie tak dawno jedyną formą prowadzenia dziennika budowy była forma papierowa. W związku z cyfryzacją procesu budowlanego możliwe jest także rejestrowanie budowy w formie elektronicznej w systemie Elektroniczny Dziennik Budowy. Chociaż stanowi on część dokumentacji budowy, nie ma on jednak statusu dokumentu urzędowego. Posiada jednak szczególną wartość dowodową, zwłaszcza w postępowaniu przed sądami i organami administracji publicznej.

1. Charakter dziennika budowy – jest czy nie jest dokumnetem urzędowym?

Odzwierciedleniem działań podejmowanych w trakcie realizacji inwestycji budowlanej (która wymaga prowadzenia dziennika), są wpisy w dzienniku budowy. Dziennik budowy prowadzi się odrębnie dla każdego obiektu budowlanego wymagającego pozwolenia na budowę, pozwolenia na rozbiórkę albo zgłoszenia. Dla obiektów liniowych dziennik budowy można prowadzić odrębnie dla każdego wydzielonego odcinka robót.

W postępowaniu naprawczym, legalizacyjnym, czy zmierzającym do ustalenia, czy wygasło udzielone pozwolenie na budowę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12937

Wydanie: 12937

Spis treści
Zamów abonament