Odszkodowanie za utraconą szansę uzyskania zamówienia – wymóg prawa UE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wykonawca, który został pozbawiony szansy uzyskania zamówienia na skutek istotnego naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych, ma prawo do odszkodowania.
Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 6 czerwca 2024 r. w sprawie INGSTEEL spol. s r. o. (C-547/22). Zdaniem Trybunału poza klasycznymi rodzajami odszkodowań, tj. dotyczącymi zwrotu poniesionych kosztów udziału w postępowaniu lub utraconych korzyści w postaci zysku z realizacji zamówienia, przepisy unijne wymagają uznania odszkodowania za samą utraconą szansę uzyskania zamówienia. Jak wynika z wyroku, „(…) w braku wskazania [w przepisach dyrektywy odwoławczej – przyp. autora] odnoszącego się do rozróżnienia różnych kategorii szkody może [ona – przyp. autora] dotyczyć każdego rodzaju szkody poniesionej przez te podmioty, w tym szkody wynikającej z utraty szansy udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia” (pkt 33 wyroku).
Niezbędne warunki
Nie jest oczywiście tak, że takie odszkodowanie należy się każdemu wykonawcy za dowolne naruszenie przepisów przez zamawiającego. Dla ubiegania się o nie konieczne jest spełnienie kilku warunków, a mianowicie tego, aby:
∑ naruszenie dotyczyło przepisu, który przyznaje określone uprawnienia wykonawcy;
∑ naruszenie było istotne;
∑ pomiędzy naruszeniem a sytuacją wykonawcy zachodził związek przyczynowy;
∑ wykonawca uprzednio skorzystał z przysługujących mu w związku z naruszeniem środków ochrony prawnej.
Inaczej mówiąc, samo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta