Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zastawnik akcji może zaskarżać uchwały walnego zgromadzenia

30 lipca 2024 | Biznes | Katarzyna Bilewska

Od ponad dekady rysuje się wyraźna tendencja do przyznawania prawa do zaskarżania uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych coraz szerszej grupie interesariuszy spółek kapitałowych. Powinno więc ono przysługiwać także zastawnikowi akcji.

Przyznanie prawa do zaskarżania uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych różnym podmiotom następuje z powołaniem się na przepisy prawa cywilnego i postępowania cywilnego. Istotne argumenty dogmatyczne, systemowe i funkcjonalne przemawiają za uznaniem tego uprawnienia także po stronie zastawnika akcji.

Pozycja prawna zastawnika akcji

Zastawnik akcji uzyskuje prawo do wykonywania z niej prawa głosu na walnym zgromadzeniu, jeżeli przewiduje to czynność ustanowienia zastawu, a odpowiednia wzmianka została dokonana w rejestrze akcjonariuszy lub na rachunku papierów wartościowych. Jednocześnie z art. 340 k.s.h. nie wynikają wprost inne uprawnienia akcjonariusza, w tym – odrębne od prawa głosu – uprawnienie do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej czy też uprawnienie do zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia, na którym zastawnik głosował.

O ile nie ma większych wątpliwości, że wykonywanie prawa głosu musi się łączyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12937

Wydanie: 12937

Spis treści
Zamów abonament