Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy scoring społeczny będzie zakazany przez AI Act

30 lipca 2024 | Biznes | Michał Nowakowski Martyna Rzeczkowska

AI Act, który wchodzi w życie już 2 sierpnia, będzie miał pewne przełożenie na niektóre modele biznesowe i podejście do człowieka w kontekście wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji.

AI Act będzie w tej materii oddziaływać nie tylko za sprawą restrykcyjnych wymogów w odniesieniu do tzw. systemów wysokiego ryzyka, ale także zakazów, które ustanawia w art. 5. Zakazy te będą obowiązywały względem systemów AI już od 2 lutego 2025 r., co będzie implikować konieczność albo usunięcia ich z obrotu lub użytkowania, albo ich modyfikacji w taki sposób, aby nie wypełniały one przesłanki praktyki zakazanej. Naruszenie tego zakazu będzie wiązało się z możliwością nałożenia przez właściwy organ kary administracyjnej w wysokości 30 mln euro lub 6 proc. globalnego obrotu, co dla wielu podmiotów będzie stanowiło niewątpliwie „straszak”. Oczywiście lepiej byłoby, aby decyzja o wycofaniu się ze stosowania takich systemów była wynikiem oceny moralnej, ale nie oszukujmy się – w wielu przypadkach groźba kary stanowi większy „motywator”.

Zakazane praktyki

O trzech praktykach zakazanych (manipulacja, wykorzystywanie słabości, rozpoznawanie emocji w miejscu pracy) pisałem już wcześniej, choć do tematu jeszcze będziemy z pewnością wracać. Dzisiaj zajmiemy się praktyką dość nieoczywistą, bo na pierwszy rzut oka skierowaną do podmiotów publicznych, a w rzeczywistości obejmującą także podmioty prywatne. Chodzi mianowicie o scoring społeczny, który w pewnym zakresie ma zostać zakazany, jeśli jest wykorzystywany na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12937

Wydanie: 12937

Spis treści
Zamów abonament