Brak podatku u źródła dla usług rozrywkowych bez pośrednika
Przed opodatkowaniem jakiegokolwiek dochodu uzyskanego w Polsce przez podmiot zagraniczny należy przeanalizować postanowienia umowy międzynarodowej. Zawarte w niej regulacje zazwyczaj wyłączają obowiązek rozliczenia WHT.
Lato sprzyja wyjazdom nie tylko prywatnym, ale także biznesowym, w których uczestniczą pracownicy firm. Pracodawca często opłaca wówczas pracownikom bilety za atrakcje typu muzea, galerie, usługi przewodników, parki rozrywki. Pracodawca, który otrzymuje od podmiotów, w tym zagranicznych, faktury za wskazane usługi rozrywkowe czy widowiskowe, musi wtedy rozstrzygnąć, czy powinien pobrać w Polsce podatek u źródła.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ma to miejsce zawsze wtedy, gdy podatnik jest rezydentem kraju, z którym Polska nie podpisała umowy międzynarodowej. W przypadku gdy istnieje umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy postanowień takiej umowy liczne dochody uzyskiwane na terytorium RP w ogóle nie są opodatkowane w Polsce. Umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta