Energetyka w sieci cyberzagrożeń
Liczba cyberataków na sektor energetyczny stale rośnie. Dlatego konieczne jest stworzenie kompleksowej strategii cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem najnowszych technologii, której ważnym elementem powinna być także międzysektorowa współpraca.
Wraz z rozwojem cyfrowej gospodarki rośnie zagrożenie cyberatakami, a koszty szkód, jakie powodują, są coraz większe. Jak podano podczas 2023 World Economic Forum, straty, które firmy odnoszą w wyniku działania cyberprzestępców, będą w ciągu najbliższych dwóch lat rosły o 15 proc. rocznie, osiągając do 2025 r. 10,5 biliona USD.
Kluczowe sektory gospodarki, takie jak energetyka, są nieustannie na celowniku cyberprzestępców. Według Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa już w 2020 r. odnotowano około 300 cyberataków na unijne sektory infrastruktury krytycznej, w tym energetykę. Po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 r. liczba incydentów uległa zwielokrotnieniu, ponieważ stały się one częścią nowoczesnych działań wojennych przeprowadzanych przez wykwalifikowane grupy. Wzrost ataków ukierunkowanych na infrastrukturę krytyczną widoczny jest również w naszym kraju. W 2022 r. zespół CERT Polska obsłużył 4320 incydentów naruszających cyberbezpieczeństwo w obszarze energetyki, co stanowiło prawie 11 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków. W 2023 r. liczba ta wzrosła dwukrotnie – do 9197.
Szczególne zagrożenie stanowi obecnie ransomware, czyli rodzaj szkodliwego oprogramowania blokującego dostęp do danych lub systemu poprzez ich zaszyfrowanie i żądającego okupu za ich odblokowanie. Ataki na sektor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta