Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może mieć problem z dostępem do przetargów w UE

30 lipca 2024 | Biznes | Julita Hoffmann Tomasz Zalewski

W wielu krajach Unii Europejskiej dostęp wykonawców z państw trzecich do postępowań zamówieniowych nie jest uregulowany. Kwestia ta może się w najbliższym czasie zmienić, gdy Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyroki w dwóch sprawach, które toczą się w tym zakresie.

Dyrektywy zamówieniowe nie przewidują wprost zakazu udziału na rynku zamówień publicznych wykonawców z państw trzecich, tzn. spoza Unii Europejskiej. W wielu krajach członkowskich dostęp tych wykonawców do postępowań zamówieniowych odbywa się na zasadzie milczącego przyzwolenia.

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczą się bowiem dwie sprawy, które dotyczą tego, czy wykonawcy mający siedzibę w państwie trzecim, z którym UE nie zawarła umowy międzynarodowej w sprawie zamówień publicznych, mogą brać udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia na terenie Unii.

W obu tych sprawach rzecznicy generalni przedstawili opinie, z których wynika, że dyrektywy zamówieniowe nie obejmują wykonawców z państw trzecich, z którymi Unia Europejska nie zawarła odpowiednich umów międzynarodowych, w związku z czym nie mogą oni powoływać się skutecznie na naruszenie ustanowionych w prawie Unii zasad równości i niedyskryminacji. Opinie rzeczników generalnych nie są wiążące dla Trybunału, choć rzadko Trybunał podejmuje inne rozstrzygnięcie niż zaproponowane przez rzecznika generalnego. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z dwiema opiniami dwóch różnych rzeczników generalnych w odmiennych sprawach, którzy mają identyczne zdanie na temat możliwości powoływania się przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12937

Wydanie: 12937

Spis treści
Zamów abonament