Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przedsiębiorców czekają wyższe kary

30 lipca 2024 | Biznes | Krzysztof Sikora

Zmienione przez prezesa UOKiK wytyczne wskazujące zasady obliczania kar za naruszenia polskiego i unijnego prawa konkurencji nie są źródłem prawa, ale pokazują, jak będą interpretowane przesłanki wymierzania kar zawarte w przepisach ustawowych.

Prezes UOKiK, po kilku latach obowiązywania poprzednich zasad kalkulacji kar, opublikował zmienione wytyczne wskazujące, w jaki sposób będzie obliczał kary nakładane na przedsiębiorców za naruszenia polskiego i unijnego prawa konkurencji.

Odpowiedzialność spółki matki

Pierwszą nowością zawartą w wytycznych są zasady dotyczące kalkulacji kary nakładanej na przedsiębiorców wchodzących w skład tej samej grupy kapitałowej. Związane jest to ze zmianami, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone do polskiego prawa.

W maju 2023 r. weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, która wprowadziła do polskiego prawa m.in. podstawę do pociągnięcia do odpowiedzialności spółki matki za naruszenia konkurencji dokonane przez jej spółki zależne (spółki córki należące do tej samej grupy kapitałowej). Zgodnie z aktualnymi przepisami polskiej ustawy w przypadku naruszenia przez przedsiębiorcę (bezpośredniego naruszyciela) zakazu praktyk ograniczających konkurencję naruszenia dopuszcza się również przedsiębiorca wywierający decydujący wpływ na tego przedsiębiorcę. Przy czym istnieje domniemanie, że przedsiębiorca wywiera decydujący wpływ, jeżeli jego udział w kapitale przedsiębiorcy, na którego wywiera on decydujący wpływ, przekracza 90 proc. Co więcej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12937

Wydanie: 12937

Spis treści
Zamów abonament