Ubezpieczyciel OC komunikacyjnego regresem obciąży kierowcę
W pewnych okolicznościach odszkodowanie, które ubezpieczyciel wypłacił z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, może ściągnąć od kierującego pojazdem. Jak nie narazić dorobku swojego życia?
Wedle Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców na 31 grudnia 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było 27 milionów 347 tysięcy samych tylko samochodów osobowych. Dodatkowo, średnio w roku rejestruje się około 60–65 tysięcy samochodów dostawczych. Wszystkie te pojazdy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, a będąc bardziej precyzyjnym – ubezpieczeniu takiemu podlega odpowiedzialność ich posiadaczy.
Dwie funkcje polisy
Trywialne jest stwierdzenie, że ubezpieczenie to, w dużym uproszczeniu, polega na wypłacie odszkodowania przez ubezpieczyciela, jeżeli dojdzie do powstania szkody w związku z użytkowaniem pojazdu przez dowolną osobę. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wprowadzono jako narzędzie ochrony z jednej strony dla poszkodowanych, którzy mają zapewnione, że w przypadku wyrządzenia szkody przez pojazd ich roszczenia będzie z czego zaspokoić, a z drugiej strony samych kierujących, którzy w przypadku wyrządzenia szkody zasadniczo nie ponoszą ciężaru finansowego wypłaty odszkodowania ze swojego majątku. W pewnych jednak wypadkach, o czym mowa dalej, ta druga funkcja odpada z uwagi na szczególne okoliczności powstania szkody – co oznacza, że należy się spodziewać roszczeń zakładu ubezpieczeń, który jednak zawsze w pierwszej kolejności odszkodowania wypłaca....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta