Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wiążące polecenie w prawie holdingowym nie może wpływać na wypłacalność

30 lipca 2024 | Biznes | Rafał Adamus

Sędzia komisarz uzna za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości odpłatną czynność prawną dokonaną przez upadłego w ciągu sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, chyba że nie doszło do pokrzywdzenia wierzycieli.

Przez wiążące polecenie w prawie holdingowym (art. 212 i n. k.s.h.) należy rozumieć sformalizowane polecenie dotyczące prowadzenia spraw spółki wydane przez spółkę dominującą jej spółce zależnej, jeżeli jest to uzasadnione interesem grupy i przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Odmowa wykonania wiążącego polecenia jest możliwa jedynie w sytuacjach przewidzianych w k.s.h. albo w umowie spółki bądź w statucie spółki. Wiążące polecenie jest środkiem prawnym ex ante. Nie służy ono do legitymowania istniejącego stanu rzeczy (zachowania spółki zależnej) ex post.

Kto i komu może wydać polecenie

Wiążące polecenie może wydać syndyk masy upadłości spółki dominującej. W przypadku gdy spółka dominująca jest w restrukturyzacji, wiążące polecenie może pochodzić od zarządcy masy układowej albo masy sanacyjnej. Jeżeli został ustanowiony nadzorca sądowy, a wydanie wiążącego polecenia przekracza charakter czynności zwykłego zarządu, to wówczas dla wydania wiążącego polecenia potrzebna będzie zgoda nadzorcy sądowego. Wiążące polecenie nie może być natomiast wydane syndykowi masy upadłości spółki zależnej. Syndyk masy upadłości realizuje wyłącznie cele określone przepisami prawa o niewypłacalności i w zakresie zarządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12937

Wydanie: 12937

Spis treści
Zamów abonament