Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez sądu i kapitału

21 lutego 2000 | Małe i Średnie Przedsiębiorstwa | BK

PRAWO

Dlaczego warto wybrać spółkę cywilną

Bez sądu i kapitału

Spółka cywilna stanowi niezwykle popularną formę wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie przez osoby fizyczne. Zalety to łatwość jej zawiązania oraz niesformalizowany sposób funkcjonowania i atrakcyjne zasady opodatkowania. Mniej dogodne są zasady odpowiedzialności wspólników za zobowiązania zaciągnięte w związku z działalnością spółki.

Do założenia spółki potrzebna jest umowa co najmniej dwóch osób. Przepisy prawa nie wymagają od założycieli zgromadzenia określonego kapitału, jak również nie uzależniają jej powstania od rejestracji przez sąd. Konieczne jest jedynie zgłoszenie do ewidencji we właściwym urzędzie gminy.

Umowa spółki powinna być zawarta na piśmie i zawierać m.in. określenie wspólnego celu gospodarczego oraz zobowiązanie każdego ze wspólników do konkretnych działań, związanych z jego realizacją. Na ogół wspólnicy zobowiązują się do wniesienia wkładów lub do świadczenia usług na rzecz spółki.

Stronami umowy spółki (wspólnikami) mogą być osoby prawne, np. spółka akcyjna, jak również osoby fizyczne. Wspólnikiem spółki cywilnej nie może być jednak inna spółka cywilna.

Stosunki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1941

Spis treści
Zamów abonament