Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejny koniec Austro-Węgier

21 lutego 2000 | Publicystyka, Opinie | JA
źródło: Nieznane

HAIDER I POLSKA

Ku egoistycznemu pojmowaniu interesu narodowego, ksenofobii czy izolacjonizmowi skłaniają się nie tylko Austriacy, ale również Polacy

Kolejny koniec Austro-Węgier

RYS. DARIUSZ PIETRZAK

JANUSZ A. MAJCHEREK

Jörg Haider nie tylko ściągnął kłopoty na własną ojczyznę, ale swoją działalnością niweczy żywą dotychczas legendę Austro-Węgier jako duchowej ojczyzny narodów środkowoeuropejskich i prekursora Unii Europejskiej. A to także część polskiej tradycji i tożsamości.

Oficjalna i potoczna historia Polski XIX wieku traktuje cały ten okres jako epokę zaborów, w której Rosja, Prusy i Austria odegrały równie ponurą i niesławną rolę. Tymczasem druga połowa owego stulecia przyniosła silne zróżnicowanie sytuacji Polaków w tych trzech różnych państwach.

O ile w Królestwie Polskim, stanowiącym część imperium carów, jest to okres ostrych represji popowstaniowych i rugowania polskości, a w Prusach i późniejszym cesarstwie niemieckim Polacy odczuwają dotkliwie skutki polityki kulturkampf i działalności hakaty, o tyle w Galicji nastaje epoka autonomii, samorządności, poszerzenia swobód i praw obywatelskich, repolonizacji życia publicznego, rozwoju narodowej kultury, sztuki i nauki. Polacy mogą samodzielnie organizować własne życie osobiste i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1941

Spis treści
Zamów abonament