Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak okręt bez sternika

21 lutego 2000 | Publicystyka, Opinie | RP

SPOŁECZEŃSTWO

Czy ktoś w Polsce ma wizję długookresowego rozwoju naszego państwa

Jak okręt bez sternika

RADOSŁAW PIWOWARSKI

Do państwa należy zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, zabezpieczenia społecznego, sprawiedliwości społecznej, łatwości funkcjonowania w państwowych strukturach, możliwości rozwoju materialnego i intelektualnego. Tak jest w teorii, a co z praktyką?

Jestem młodym człowiekiem, nie mam zatem dużego doświadczenia życiowego, może jestem idealistą, a może po prostu naiwniakiem. Pamiętam jednak doskonale z dzieciństwa, jak Polska odzyskiwała wolność, ogromny entuzjazm temu towarzyszący, wartości, które temu przeświecały. To jest już jednak historia, którą należy pielęgnować. Natomiast teraz trzeba zadać pytanie: jak wygląda Polska, o którą tak walczyliśmy? Nie jestem pesymistą, który widzi wszystko w czarnych kolorach, ale obawiam się tego, gdzie się znajdujemy, w jakim kierunku zmierzamy, i zastanawiam się, czy ktoś w tym kraju ma wizję jego długofalowego rozwoju.

Wydarzenia ostatnich miesięcy, może lat, powinny zmusić nas do rewizji tego, czego dokonaliśmy, i zastanowienia się, dokąd chcemy iść. Nie chodzi mi tu o żadne populistyczne hasła, ale o zwykłą zimną analizę. Postaram się to zrobić z punktu widzenia młodego człowieka, patrzącego na otaczającą go rzeczywistość.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1941

Spis treści
Zamów abonament