Jak okręt bez sternika
Czy ktoś w Polsce ma wizję długookresowego rozwoju naszego państwa
Jak okręt bez sternika
RADOSŁAW PIWOWARSKI
Do państwa należy zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, zabezpieczenia społecznego, sprawiedliwości społecznej, łatwości funkcjonowania w państwowych strukturach, możliwości rozwoju materialnego i intelektualnego. Tak jest w teorii, a co z praktyką?
Jestem młodym człowiekiem, nie mam zatem dużego doświadczenia życiowego, może jestem idealistą, a może po prostu naiwniakiem. Pamiętam jednak doskonale z dzieciństwa, jak Polska odzyskiwała wolność, ogromny entuzjazm temu towarzyszący, wartości, które temu przeświecały. To jest już jednak historia, którą należy pielęgnować. Natomiast teraz trzeba zadać pytanie: jak wygląda Polska, o którą tak walczyliśmy? Nie jestem pesymistą, który widzi wszystko w czarnych kolorach, ale obawiam się tego, gdzie się znajdujemy, w jakim kierunku zmierzamy, i zastanawiam się, czy ktoś w tym kraju ma wizję jego długofalowego rozwoju.
Wydarzenia ostatnich miesięcy, może lat, powinny zmusić nas do rewizji tego, czego dokonaliśmy, i zastanowienia się, dokąd chcemy iść. Nie chodzi mi tu o żadne populistyczne hasła, ale o zwykłą zimną analizę. Postaram się to zrobić z punktu widzenia młodego człowieka, patrzącego na otaczającą go rzeczywistość.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta