Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W masce lub bez

21 lutego 2000 | Prawo | BZ

SZPIEGOWANIE

Co wynika z podziału państw na sojusznicze i niesojusznicze

W masce lub bez

BOGUSŁAW ZAJĄC

Nie ma takiej wiadomości, która by się nie przydała obcemu wywiadowi.

Szpiegostwo nieco inaczej zostało potraktowane w nowych kodyfikacjach karnych, obowiązujących od 1 września 1998 r. Rozpocznijmy od elementu formalnoprawnego: sprawy osób cywilnych z oskarżenia o szpiegostwo nie podlegają już sądom wojskowym, lecz powszechnym (w pierwszej instancji - okręgowym).

Co trąci wywiadem

Doktryna i orzecznictwo sądowe definiują obcy wywiad jako instytucję państwa obcego wyspecjalizowaną w tajnym zbieraniu informacji dotyczących innych państw w celu ich wykorzystania w swej działalności. Przez wiadomości należy rozumieć wszelkiego rodzaju informacje o faktach, które ze względu na zawartą w nich wiedzę mogą być przydatne obcemu wywiadowi. Praktyczna zaś maksyma twierdzi, że nie ma takiej wiadomości, która byłaby nieprzydatna obcemu wywiadowi.

Współpracy z nim przypisuje się najczęściej trzy funkcje podstawowe: informacyjną, tj. dostarczanie wiadomości do centrali wywiadu ("od agenta do centrali"); manipulacyjną - oddziaływanie informacjami w sposób lub dla celów określonych przez centralę wywiadu; dywersyjno-sabotażową, rzadko stosowaną w czasie pokoju.

Prawo polskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1941

Spis treści
Zamów abonament