W masce lub bez
Co wynika z podziału państw na sojusznicze i niesojusznicze
W masce lub bez
BOGUSŁAW ZAJĄC
Nie ma takiej wiadomości, która by się nie przydała obcemu wywiadowi.
Szpiegostwo nieco inaczej zostało potraktowane w nowych kodyfikacjach karnych, obowiązujących od 1 września 1998 r. Rozpocznijmy od elementu formalnoprawnego: sprawy osób cywilnych z oskarżenia o szpiegostwo nie podlegają już sądom wojskowym, lecz powszechnym (w pierwszej instancji - okręgowym).
Co trąci wywiadem
Doktryna i orzecznictwo sądowe definiują obcy wywiad jako instytucję państwa obcego wyspecjalizowaną w tajnym zbieraniu informacji dotyczących innych państw w celu ich wykorzystania w swej działalności. Przez wiadomości należy rozumieć wszelkiego rodzaju informacje o faktach, które ze względu na zawartą w nich wiedzę mogą być przydatne obcemu wywiadowi. Praktyczna zaś maksyma twierdzi, że nie ma takiej wiadomości, która byłaby nieprzydatna obcemu wywiadowi.
Współpracy z nim przypisuje się najczęściej trzy funkcje podstawowe: informacyjną, tj. dostarczanie wiadomości do centrali wywiadu ("od agenta do centrali"); manipulacyjną - oddziaływanie informacjami w sposób lub dla celów określonych przez centralę wywiadu; dywersyjno-sabotażową, rzadko stosowaną w czasie pokoju.
Prawo polskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta