Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rola prokuratora w życiu człowieka

21 lutego 2000 | Moje Prawo | JW
źródło: Nieznane

PROCEDURA KARNA

Rzecznik sprawiedliwości

Rola prokuratora w życiu człowieka

RYS.TOMASZ WAWER

Prokuratorzy to panowie, a coraz częściej i panie, stający przed sądami w czarnych togach z czerwonymi wypustkami. Każdy wie, że to oni oskarżają, ale w rzeczywistości ich rola jest znacznie szersza i w kolejnych etapach postępowania karnego znacznie mniej znana. Zwłaszcza że w ostatnich latach pozycja prokuratora w procesie karnym bardzo się zmieniła.

Charakterystycznym tego symbolem jest przeniesienie prokuratora z zajmowanego niegdyś miejsca przy stole sędziowskim do stolika usytuowanego naprzeciw ławy oskarżonych i obrońców. Ciągle jednak funkcjonuje dawny stereotyp prokuratora jako władzy, która w każdej chwili i za cokolwiek może człowieka aresztować.

Nie aresztuje

Tymczasem nie taka już jego rola. Kiedyś owszem, miał uprawnienie do aresztowania podejrzanych o przestępstwa. Był okres, że czynił to sam, bez żadnej kontroli. Od 1970 r. nadal aresztował, ale od jego postanowienia można się już było odwołać do sądu. Wreszcie od 1990 r. prokurator nie ma już w ogóle prawa stosowania aresztu, składa jedynie wniosek do sądu, by w razie potrzeby ten aresztował kogoś. Dzięki temu zachowana jest konstytucyjna zasada, że o pozbawieniu człowieka wolności może decydować tylko niezawisły sąd, wypełnione są także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1941

Spis treści
Zamów abonament