Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekorzystne skutki nie przemyślanej renty

21 lutego 2000 | Prawo | IL

ZEZNANIE

Rodzice płacą za dziecko

Niekorzystne skutki nie przemyślanej renty

Renta ustanowiona nieodpłatnie, w tym umowna, stanowi ponad wszelką wątpliwość dochód osoby, która ją otrzymuje. Jest on co do zasady objętym podatkiem od dochodów osobistych. Słowem, osoba otrzymująca rentę musi rozliczyć się z tego tytułu z fiskusem. Jeśli rentę otrzymuje dziecko, które nie ukończyło 18 lat, rodzice muszą dopisać ją do swych dochodów w zeznaniu podatkowym i w ten sposób zapłacić od niej stosowną daninę. Z tych powodów ustanowienie renty w rodzinie może się niekiedy opłacać fiskusowi, a nie podatnikom.

Renta, której tytuł prawny stanowi darowizna lub rozporządzenie ostatniej woli (ustanowiona w testamencie), została zaliczona w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) do przychodów z praw majątkowych. Sformułowanie: "renta, której tytuł prawny stanowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1941

Spis treści
Zamów abonament