Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przecinek godzien nowelizacji

21 lutego 2000 | Prawo | KD

KODEKS KARNY

Czym innym jest sprostowanie, a czym innym zmiana przepisu

Przecinek godzien nowelizacji

KRYSTYNA DASZKIEWICZ

Nie wolno zmieniać podstaw i zakresu odpowiedzialności karnej za pomocą sprostowania.

W "Rzeczpospolitej" z 5-6 lutego 2000 r. A Łukaszewicz ("Gdzie zginął przecinek") pisze o roli małego przecinka w wielkim dziele tworzenia i poprawiania prawa.

Tylko pozornie przecinek nie zasługuje na to, aby instytucje wysokiej rangi zajmowały się nim miesiącami, a nawet latami. Jego wadliwe umiejscowienie może rzeczywiście wskazywać tylko na nieznajomość zasad interpunkcji, może jednak odegrać także wielką rolę w życiu człowieka. Przypomnijmy historię jednego z polskich powstańców skazanych na śmierć, którego car nie chciał ułaskawić. W odpowiedzi na kierowane do niego prośby przygotowano w carskiej kancelarii pismo z decyzją: "Przebaczyć nie można, powiesić". Dzięki akcji matki pierwszej żony Stefana Żeromskiego prowadzonej wśród rodaków zrzeszonych w Polonii zebrano wielką na owe czasy sumę 20 tysięcy rubli. Opłacono nią przesunięcie przecinka w przygotowanym piśmie. Teraz brzmiało ono: "Przebaczyć, nie można powiesić". Życie polskiego powstańca zostało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1941

Spis treści
Zamów abonament