Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszystko do wzięcia

21 lutego 2000 | Ekonomia | AS
źródło: Nieznane

ZUIR POLONIA

Grupa do transferowania pieniędzy

Wszystko do wzięcia

Austriacka firma Uniqa Versicherungen AG jest zainteresowana wejściem kapitałowym do Zakładu Ubezpieczeń i Reasekuracji Polonia. Jeśli inwestor obejmie całą przeznaczoną dla niego emisję, będzie miał prawie 82 proc. akcji tego towarzystwa. Stawia jednak warunek: sytuacja finansowa firmy nie może być gorsza niż się to oficjalnie podaje.

Dla inwestora strategicznego przeznaczona jest emisja akcji serii I o wartości do 180 mln zł, która w przypadku pełnego objęcia stanowić będzie 82 proc. akcji firmy. Obecnie kapitał akcyjny Polonii wynosi 40 mln zł. "Rz" dowiedziała się jednak, że Uniqua zostanie inwestorem Polonii pod warunkiem, że sytuacja finansowa tego towarzystwa nie jest gorsza niż znana stronie austriackiej. Oznacza to, że gdyby okazało się, że Polonia ukrywa jakieś "trupy w szafie", Uniqua w towarzystwo nie zainwestuje.

Tymczasem sytuacja finansowa ZUiR Polonia nie jest dobra. W końcu września 1998 r. spółka odnotowała 0,59 mln zł zysku netto, ale na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku miała 7,87 mln zł straty. Od stycznia do końca września 1999 roku towarzystwo wypłaciło o ponad 14 proc. więcej odszkodowań niż w analogicznym okresie roku 1998, a składki zebrało tylko o 2,1 proc. więcej. Wzrost wypłaconych odszkodowań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1941

Spis treści
Zamów abonament