Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Toga z pełną kiesą

02 października 2000 | Ekonomia | MP PW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SZKOłY WYŻSZE

Czy na studentach da się zarobić

Toga z pełną kiesą

Kondycja finansowa sporej części szkół wyższych nie jest taka zła, jak się powszechnie uważa. Rekordzistą pod względem wyników jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Uczelnia w zeszłym roku zarobiła netto 351,5 mln zł. Dzisiaj studenci rozpoczynają zajęcia w nowym roku akademickim.

Około 20 proc. przychodów szkół wyższych to czesne od studentów. To średnia, bo szkoły mniej renomowane i poza dużymi miastami nie są tak oblegane. Różnice widać także po wysokości czesnego. Semestr teologii w Instytucie Teologicznym im. Błogosławionego Wincentego Kadłubka w Sandomierzu kosztuje 600 zł. Szkołę prowadzi Kościół katolicki. Jeżeli ktoś chciałby zaocznie studiować w Szkole Głównej Handlowej, to musi się liczyć z wydatkiem 2,5 tys. zł za semestr. Równie oblegane jest prawo zaoczne na Uniwersytecie Gdańskim - kosztuje 1,6 tys. zł, a wieczorowa politologia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim 1 tys. zł. Żeby w Poznaniu zaocznie studiować zootechnikę, trzeba wyłożyć za semestr 900 zł. Według GUS, w zeszłym roku przychody szkół wyższych na działalności dydaktycznej wyniosły łącznie 5 mld 403,8 mln zł.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) podaje, że tylko w tym roku podległe mu uczelnie przyjęły na pierwszy rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2128

Spis treści
Zamów abonament