Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest furtka, będzie i wytrych

02 października 2000 | Prawo | JM KR
źródło: Nieznane

USTAWA KOMINOWA

Jak nie należy tworzyć prawa

Jest furtka, będzie i wytrych

RYS. JACEK FRANKOWSKI

MAŁGORZATA GERSDORF JERZY MODRZEJEWSKI KRZYSZTOF RĄCZKA

Dla zlikwidowania kominów płacowych nie trzeba było ustawowo ograniczać wolności gospodarczej. Wystarczyły środki nadzoru właścicielskiego i założycielskiego.

Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej: ustawa) jest wdzięcznym polem do ustaleń, jakiego prawa nie należy tworzyć. Ogniskują się w niej bowiem wszelkie wady polskiego procesu prawotwórczego: od instrumentalnego traktowania prawa poczynając, przez stanowienie niespójnych systemowo unormowań, co do których konstytucyjności można mieć poważne wątpliwości, na błędach techniczno-legislacyjnych kończąc.

Poniższy tekst nie jest bynajmniej próbą całościowej i wyczerpującej analizy ustawy, koncentruje się natomiast na wybranych jej aspektach prawnych.

Doraźny instrument na doraźny problem

Podstawowym uzasadnieniem ustawy jest likwidacja tzw. kominów płacowych w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, przedsiębiorstwach państwowych, spółkach prawa handlowego z przeważającym zaangażowaniem kapitału państwowego lub samorządowego, kasach chorych i innych podmiotach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2128

Spis treści
Zamów abonament