Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed wprowadzeniem sprawdź

02 października 2000 | Prawo | MC MC
źródło: Nieznane

ANALIZA

Produkty niebezpieczne

Przed wprowadzeniem sprawdź

JACEK FRANKOWSKI

MAłGORZATA I MACIEJ CAPIK

Zgodnie z nowymi przepisami to producent produktów musi się bronić przed roszczeniem, wskazując jedną z nielicznych okoliczności wyłączających jego odpowiedzialność.

Ustawa z 22 stycznia 2000 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. nr 15, poz. 179; dalej: ustawa) weszła w życie 8 września. Kończy się zatem pierwszy miesiąc jej obowiązywania. Jest to bardzo ważny dokument dla konsumentów, bo ma chronić bezpieczeństwo, zdrowie i życie każdego, kto dla własnych potrzeb użytkuje produkty.

Zgodnie z art. 8 ustawy wszystkie artykuły wprowadzane do obrotu muszą być bezpieczne. Produkt to rzecz ruchoma, nowa lub używana. Zgodnie z ustawą jest nim też energia. Przy takiej definicji produktu przepisy ustawy mają powszechny zasięg.

Przewidziano w niej wiele środków, jakimi ma być zapewnione konsumentom bezpieczeństwo. Można podzielić je na dwie grupy: dotyczącą etapu przed wprowadzeniem produktu do obrotu i związaną z etapem po jego wprowadzeniu.

W pierwszym producent zobligowany jest do tego, aby zaopatrzyć produkt we właściwą informację o zagrożeniach w czasie normalnego lub możliwego do przewidzenia sposobu i okresu jego użytkowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2128

Spis treści
Zamów abonament