Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomaga, a nie szkodzi

02 października 2000 | Ekonomia | PG
źródło: Nieznane

INWESTYCJE ZAGRANICZNE

Jakie są skutki obecności obcego kapitału w polskiej gospodarce

Pomaga, a nie szkodzi

PAWEŁ GLIKMAN

W kampanii prezydenckiej częste są odniesienia do obecności kapitału zagranicznego w Polsce. Uczestnicy tej kampanii przytaczają przy tym wnioski zawarte w książce Kazimierza Poznańskiego "Wielki przekręt", w której usiłuje się udowodnić, iż właśnie z kapitałem zagranicznym wiąże się fiasko polskich reform gospodarki po 1989 r. Z moich badań wynika, że jest akurat odwrotnie.

W 1998 r. wartość rzeczowego majątku trwałego funkcjonującego w spółkach z udziałem kapitału zagranicznego wyniosła ok. 70 mld zł, w tym w przemyśle niewiele ponad 37 mld zł, a w sekcji pośrednictwo finansowe (grupującej głównie banki) - 2,3 mld zł.

Na początku 1999 roku ten zagraniczny majątek stanowił tylko 5,6 proc. wartości majątku w skali całej gospodarki. W przypadku przemysłu udział kapitału zagranicznego w rzeczowym majątku trwałym wyniósł 9 proc., w pośrednictwie finansowym - 10 proc., a w obu sekcjach łącznie - 9,1 proc. (obliczenia na podstawie danych GUS). Tymczasem autor wspomnianej książki twierdzi, że w latach 1990-1999 sprzedano w Polsce połowę kapitału trwałego przemysłu i banków. Trzeba ponadto uwzględnić, że wartość uzyskana ze sprzedaży polskich fabryk i banków stanowi tylko część kapitału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2128

Spis treści
Zamów abonament