Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widok z Pradziada

21 czerwca 2004 | Polska-Unia Europejska | ZL
źródło: Nieznane

Unijne pieniądze dla euroregionów Festiwale, krajoznawcze publikacje, szkolenia dla samorządów i lokalnego biznesu

Widok z Pradziada

Chłodni i z dystansem wobec nas Czesi miękną przy piwie, są coraz bardziej skłonni rozwijać wspólne projekty przy granicy. Niemcy są przywiązani do planów i skrupulatnie się z nich rozliczają. Ukraińcy i Litwini, nie bacząc na animozje i stereotypy, których nie brak na pograniczu, zgodnie współpracują, gdy w zasięgu ręki są europejskie pieniądze. Polacy w korzystaniu z funduszu małych przedsięwzięć Phare osiągają już prawdziwe mistrzostwo.

Kiedyś euroregiony były pretekstem do narodowych sporów o granice suwerenności. Dziś nikt do tego nie wraca i o "polskich" 15 euroregionach cicho. Nie dlatego, że zamarły. Przeciwnie: skrupulatnie liczą i skrzętnie wydają europejskie fundusze.

Dostrzegły też, że na zdobyciu pieniędzy nie można poprzestać. Festiwale, przeglądy filmowe, wydawnictwa, spotkania ściągają turystów, przełamują lęki i historyczne zaszłości w relacjach z sąsiadami, podpowiadają biznesowe pomysły lokalnym przedsiębiorcom.

Zaczyna się od małej sprawy: zorganizowania spotkania, wydania przewodnika, samorządowego szkolenia, na którym poznaje się sąsiadów z zagranicy. Dzięki europejskim pieniądzom polsko-niemiecki festiwal młodzieży niepełnosprawnej w Lubsku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament