Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra Firma Vademecum: VAT po 1 maja. Deklaracje - czyli obowiązkowe dokumenty

21 czerwca 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | CS

Dobra Firma Vademecum: VAT po 1 maja

Raz na miesiąc lub raz na kwartał

Deklaracje - czyli obowiązkowe dokumenty

Zobowiązanie w VAT powstaje w związku ze zdarzeniem, z którym ustawa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Powoduje to, że obowiązek określenia wysokości zobowiązania podatkowego został nałożony na poszczególne podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw towarów i usług.

CEZARY SOWIŃSKI

Spis treści

Wraz z nałożeniem obowiązku samookreślania zobowiązania podatkowego, ustawa nakłada na podatników również obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym deklaracji służącej rozliczeniu podatku VAT za określony przedział czasowy. W Polsce jest to odpowiednio miesiąc lub kwartał.

Zgodnie z art. 99 ustawy o VAT, obowiązek składania deklaracji odnosi się do większości podatników prowadzących działalność gospodarczą. Podatnicy ci wypełniają i składają odpowiednio deklaracje VAT-7 (za miesiąc) lub VAT-7K (za kwartał). Natomiast inni podatnicy oraz osoby prawne niebędące podatnikami, muszą składać deklaracje podatkowe na mocy szczególnych przepisów ustawy o VAT, tj. w przypadku np. dokonywania importu usług, przyjmowania dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca, dokonywania wewnątrzwspólnotowego obrotu nowymi środkami transportu lub też rozpoznawania wewnątrzwspólnotowego nabycia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament