Udany krakowski eksperyment
Udany krakowski eksperyment
FOT. TOMASZ ŻUREK
Wystawa dzieł z kolekcji Deutsche Banku dołączyła do długiego wykazu głośnych prezentacji zagranicznej sztuki, z jakich słynie MCK.
PROFESOR JACEK PURCHLA: Galeria przy Rynku Głównym stała się naszym oknem i witryną otwartą na Kraków i na Polskę. Od 1991 roku przygotowaliśmy około osiemdziesięciu wystaw, pokazując wybitne dzieła awangardy XX wieku.
Były to przede wszystkim prace artystów z Europy Środkowej. To wasza specjalizacja?
Wystawy te wpisują się w główny obszar zainteresowań centrum, jakim jest międzynarodowa współpraca w kulturze i dialog z sąsiadami. Na różne sposoby staramy się pokazywać kulturowy fenomen Europy Środkowej. Chcemy nadrobić pół wieku zaległości Polaków z wiedzy o kulturze sąsiednich krajów, przełamywać narosłe przez lata stereotypy we wzajemnych relacjach. Kolekcja Deutsche Banku jest w naszej galerii już piętnastą prezentacją sztuki niemieckiej, która przez całe dziesięciolecia była w Polsce nieobecna. Przeciętny inteligent miał blade pojęcie o niemieckim ekspresjonizmie, o dziełach Otto Diksa, George'a Grosza, Emila Nolde, o pionierach nowoczesnej architektury, takich jak Erich Mendelsohn. Po raz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta