Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udany krakowski eksperyment

21 czerwca 2004 | Rzeczpospolita poleca | JS
źródło: Nieznane

Rozmowa z profesorem Jackiem Purchlą, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Udany krakowski eksperyment

FOT. TOMASZ ŻUREK

Wystawa dzieł z kolekcji Deutsche Banku dołączyła do długiego wykazu głośnych prezentacji zagranicznej sztuki, z jakich słynie MCK.

PROFESOR JACEK PURCHLA: Galeria przy Rynku Głównym stała się naszym oknem i witryną otwartą na Kraków i na Polskę. Od 1991 roku przygotowaliśmy około osiemdziesięciu wystaw, pokazując wybitne dzieła awangardy XX wieku.

Były to przede wszystkim prace artystów z Europy Środkowej. To wasza specjalizacja?

Wystawy te wpisują się w główny obszar zainteresowań centrum, jakim jest międzynarodowa współpraca w kulturze i dialog z sąsiadami. Na różne sposoby staramy się pokazywać kulturowy fenomen Europy Środkowej. Chcemy nadrobić pół wieku zaległości Polaków z wiedzy o kulturze sąsiednich krajów, przełamywać narosłe przez lata stereotypy we wzajemnych relacjach. Kolekcja Deutsche Banku jest w naszej galerii już piętnastą prezentacją sztuki niemieckiej, która przez całe dziesięciolecia była w Polsce nieobecna. Przeciętny inteligent miał blade pojęcie o niemieckim ekspresjonizmie, o dziełach Otto Diksa, George'a Grosza, Emila Nolde, o pionierach nowoczesnej architektury, takich jak Erich Mendelsohn. Po raz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament