Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa o świadczeniach rodzinnych jest antyrodzinna

21 czerwca 2004 | Prawo | DF

Rozważania rzecznika praw obywatelskich Z profesorem Andrzejem Zollem rozmawia Danuta Frey

Ustawa o świadczeniach rodzinnych jest antyrodzinna

Problemy spowodowane wejściem w życie ustawy o zasiłkach rodzinnych, przed którymi ostrzegała m.in. "Rzeczpospolita", stały się faktem. Samotne matki okupowały urzędy miejskie w Szczecinie i Lublinie. W Łodzi zdołano przekazać zasiłki zaledwie co czwartej uprawnionej. Wiele osób nie dostało świadczeń, które miały być wypłacone do połowy czerwca. Podobno resort pracy nie przewidział, że aż tak wiele osób będzie się o nie ubiegać, przepisy wykonawcze dotarły za późno, a gminy nie poradziły sobie z nawałem wniosków.

ANDRZEJ ZOLL: To prawda. Towarzyszy temu bałagan organizacyjny. Mimo że ustawa, która zaczęła obowiązywać 1 maja, miała stosunkowo długie vacatio legis, nie zrobiono w tym czasie nic, aby przygotować jej wejście w życie. Chociaż już wcześniej powinny być gotowe listy świadczeniobiorców, tłumaczono się, że skoro ustawa jeszcze nie obowiązuje, nie przyjmuje się wniosków.

W efekcie, chociaż podobno 70 - 80 proc. gmin zrealizowało swoje obowiązki należycie, w Lublinie czeka na wypłaty 2,5 tys. osób, a 3 tys. wniosków jeszcze nie rozpatrzono.

Jest to fatalny przykład nieudolności państwa, zwłaszcza że już od samego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament