Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno o więź wyborcy z wybrańcem

21 czerwca 2004 | Publicystyka, Opinie | JA
źródło: Nieznane

Problemów polskiej polityki nie rozwiąże ordynacja większościowa

Trudno o więź wyborcy z wybrańcem

RYS. ANDRZEJ KRAUZE

JANUSZ A. MAJCHEREK

Pomysł wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych jako remedium na bolączki polskiej polityki pojawia się od dawna i regularnie, ostatnio w apelu intelektualistów zatroskanych losem ojczyzny oraz w deklaracjach polityków Platformy Obywatelskiej. Zanim przystąpimy do realizacji tego zamysłu, powinniśmy jednak przemyśleć niebezpieczeństwa, jakie może sprowadzić, niekoniecznie likwidując dotychczasowe utrapienia.

Wszyscy zdegustowani partyjniactwem i politycznym cwaniactwem przeżyliby pierwsze wielkie rozczarowanie przy ustalaniu wielkości i kształtu owych jednomandatowych okręgów. Na podstawie dotychczasowych wyników kolejnych wyborów łatwo bowiem ustalić, jak głosują mieszkańcy różnych regionów i jaki podział kraju na okręgi byłby dla konkretnych partii najkorzystniejszy. Każda z nich stoczy ostry i nieprzebierający w środkach bój o zapewnienie go sobie, a rezultat będzie zapewne wynikiem targów, układów i konszachtów, czyli metod tak gorszących obywateli i obserwatorów.

Rozczarowanie czeka również tych, którzy liczą na ograniczenie roli partyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament