Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra Firma Vademecum: VAT po 1 maja. Solidarna odpowiedzialność za zobowiązania

21 czerwca 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | TM

Dobra Firma Vademecum: VAT po 1 maja

Przedstawiciel podatkowy

Solidarna odpowiedzialność za zobowiązania

Określając w art. 15, kto jest podatnikiem, ustawa o VAT zrywa z tradycyjnym rozwiązaniem istniejącym w dotychczasowych regulacjach (od 5 lipca 1993 r.), polegającym na wyraźnym rozróżnieniu pomiędzy podatnikami "krajowymi" a podatnikami "zagranicznymi".

TOMASZ MICHALIK

Spis treści

Regulacje obowiązujące przed 1 maja 2004 r. wprowadzały bowiem (art. 5 dotychczasowej ustawy o VAT) wyraźny podział pomiędzy podmiotami mającymi miejsce siedziby lub zamieszkania na terytorium Polski i tych mających miejsce siedziby bądź zamieszkania za granicą, stwarzając jednocześnie nieco inne warunki uznania obydwu tych grup podmiotów za podatników VAT. Konstrukcja ta nie została przeniesiona do nowej ustawy, która w artykule 15 ust. 1 przewiduje, że "podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności". Nie ma w ustawie - zarówno w tym przepisie, jak i kolejnych - podziału na podatników "krajowych" i "zagranicznych", nie ma w związku z tym określenia żadnych szczególnych reguł czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament