Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne pytania

21 czerwca 2004 | Publicystyka, Opinie | PM

Co dały badania młodzieży prowadzone przez profesora Zbigniewa Izdebskiego

Niebezpieczne pytania

PAWEŁ MILCAREK

Parę tygodni temu ankieterzy Ośrodka Badania Opinii Publicznej zapukali do 250 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Dyrektorzy wpuścili ich do klas. 5 tysięcy uczniów poddano półtoragodzinnej ankiecie, dotyczącej przemocy seksualnej. Z treścią ankiety nie zapoznano ani wychowawców, ani nauczycieli, ani dyrektorów. Ankieterzy OBOP nie mieli rekomendacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, a ich wizyta nie została poprzedzona żadnymi ustaleniami z kuratoriami. Jedyną przepustką okazał się autorytet znanej firmy OBOP i nazwisko seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego, kierownika naukowego projektu.

Ponieważ część ankietowanych uczniów nie ukończyła jeszcze 18 lat, organizatorzy musieli poprosić rodziców o zgodę na udział w ankiecie ich dziecka. W ogólnikowym liście OBOP poinformował rodziców, że "celem badania jest poznanie poglądów i doświadczeń młodzieży związanych z różnymi sprawami: między innymi dotyczącymi rodziny, szkoły, przyjaciół. Pytamy też o doświadczenia i relacje między młodymi ludźmi oraz o ryzykowne zachowania przez nich podejmowane". To na podstawie takich sformułowań rodzice podpisywali formalną zgodę "na udział mojego dziecka w badaniu ankietowym". Faktycznie rodzice nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament