Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspieranie samorządów czy partii

21 czerwca 2004 | Ekonomia | PB
źródło: Nieznane

Samoobrona, aby powołać fundusz inwestycyjny, chce zmienić ustawę o swobodzie gospodarczej

Wspieranie samorządów czy partii

RYS. ANDRZEJ JACYSZYN

Regionalne fundusze inwestycyjne chce powołać Samoobrona wraz z "zaprzyjaźnionymi" organizacjami. Wobec problemów z uzyskaniem na to zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd parlamentarzyści Samoobrony zabiegają o zniesienie tego obowiązku.

Jak finansują się partie

Znowelizowana w 2001 r. ustawa o partiach politycznych wprowadziła zakaz prowadzenia przez nie działalności gospodarczej. Zachowane zostało jedynie prawo do czerpania dochodów z oprocentowania środków na rachunkach bankowych, obrotu obligacjami skarbu państwa, sprzedaży majątku, sprzedaży własnych materiałów promocyjnych, a także do składek członków i osób fizycznych. W tym ostatnim przypadku wpłaty od jednej osoby fizycznej na fundusz wyborczy partii nie mogą w ciągu roku przekraczać 15-krotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. W zamian za te restrykcje ugrupowania, które uzyskały w wyborach wystarczającą liczbę głosów (3 proc. w przypadku partii, 6 proc. - koalicji wyborczych), otrzymują prawo do corocznych subwencji budżetowych. Subwencja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament