Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra Firma Vademecum: VAT po 1 maja. Obrót wewnątrzunijny

21 czerwca 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | AG

Dobra Firma Vademecum: VAT po 1 maja

Obrót wewnątrzunijny

Odpowiadamy na pytania czytelników dotyczące stawek VAT w różnych transakcjach, rozliczeń za okres przejściowy oraz zwrotów i odliczeń.

ANNA GRABOWSKA Redaktor "Rzeczpospolitej"

Spis treści

- Polska spółka podpisała kontrakt z firmą szwedzką na wykonanie usługi budowlanej. Czy od 1 maja może stosować zerową stawkę VAT?

W nowej, obowiązującej od 1 maja, ustawie o VAT zniknie pojęcie "eksport usług" rozumiane jako wykonanie poza Polską konkretnej czynności, korzystającej z zerowej stawki VAT. Teraz wszystko zależy od charakteru usługi, co pozwoli ustalić miejsce (państwo) opodatkowania. Jeżeli będzie to Szwecja (np. przy usługach budowlanych wykonywanych w tym państwie), to wartości usługi nie trzeba wykazywać w deklaracji (należy ją potraktować jako pozostającą poza zakresem VAT w Polsce). Jednocześnie jednak podatnik będzie miał prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z tą usługą. Musi jednak upewnić się, czy świadczenie usług w Szwecji nie będzie powodowało obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT w tym kraju, a tym samym czy obowiązek rozliczenia podatku może zostać przerzucony na nabywcę usługi (wtedy nie ma obowiązku rejestracji).

- Spółka sprowadza ze Stanów Zjednoczonych maszyny, które po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament