Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra Firma Vademecum: VAT po 1 maja. Zachwiana neutralność

21 czerwca 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | AB

Dobra Firma Vademecum

VAT po 1 maja

Bez prawa do odliczenia podatku naliczonego

Zachwiana neutralność

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest jednym z podstawowych mechanizmów działania tej daniny publicznej. Aby VAT mógł być rzeczywiście neutralny dla podatników VAT, muszą oni mieć możliwość odliczenia VAT z zakupów, zaś wszelkie ograniczenia w tym uprawnieniu powinny być wyjątkowe i precyzyjnie określone.

ANDRZEJ BERNATEK

Spis treści

TYLKO 50 PROC.

W przypadku zakupu części składowych lub usług wykorzystywanych do wytworzenia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych zaliczonych przez podatnika do środków trwałych (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym), podatnik może odliczyć tylko 50 proc. sumy kwot podatku określonych w fakturach. Dotyczy to również kwot podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia tych części i ich importu, kwot podatku należnego od importu usług oraz kwot podatku należnego od dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca.

Do 30 kwietnia 2004 roku życie podatników było utrudnione poprzez umieszczenie przepisów regulujących przedmiotową kwestię w dwóch różnych miejscach (w ustawie o VAT z 8 stycznia 1993 r. oraz w rozporządzeniu ministra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament