Dobra Firma Vademecum: VAT po 1 maja. Self-billing, czyli samofakturowanie
Gdy nabywca dokumentuje transakcję
Self-billing, czyli samofakturowanie
Termin self-billing oznacza wystawianie faktur przez nabywcę towarów lub usług, czyli w uproszczeniu - wystawianie faktur samemu sobie. Do tej pory w języku praktyki życia gospodarczego nie utrwalił się polski odpowiednik tego terminu. Najodpowiedniejszym terminem wydaje się samofakturowanie, toteż na użytek niniejszych rozważań będę posługiwał się tymi terminami zamiennie.
TOMASZ OLKIEWICZ Spis treści
SELF-BILLING W PRZEPISACH
W polskich przepisach self-billing został uregulowany w rozporządzeniu ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Popularność self-billingu wzrasta wraz ze wzrostem popularności zintegrowanych systemów informatycznych. Korzystanie z takich systemów ma na celu między innymi usprawnienie obsługi zasadniczych procesów w firmie, w tym obsługi zakupów i sprzedaży. Zastosowanie samofakturowania może zasadniczo usprawnić proces obsługi zakupów, zwłaszcza gdy firma współpracuje z wieloma dostawcami. Szczególną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta