Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekwiwalenty - jednak bez zmian

21 czerwca 2004 | Prawo | RM

Podatki Zwrot kosztów za używanie samochodu

Ekwiwalenty - jednak bez zmian

ROBERT MORAWSKI

Dyskusja dotycząca ryczałtów za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych nie wywołała twórczej refleksji u odpowiedzialnych za kształtowanie prawa podatkowego. Obecnie, działając w imieniu ustawodawcy, próbują oni zmieniać ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych nie po to, aby przepisy czynić bardziej racjonalnymi, ale po to, aby bronić źle pojmowanego honoru fiskalnego państwa.

Uchwalona 20 kwietnia 2004 r. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 93, poz. 894, wraz ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i innych ustaw) miała na celu przede wszystkim dostosowanie polskich przepisów podatkowych do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej. Tymczasem w czasie prac w komisji sejmowej w art. 21 ust. 1 ustawy dodano nowy przepis, który został zaakceptowany w toku procesu legislacyjnego i potencjalnie może znów stanowić źródło sporów pomiędzy podatnikami - pracownikami korzystającymi z samochodów prywatnych do celów służbowych, a organami podatkowymi.

Cicha nowelizacja

Dodany w art. 21 ust. 1 pkt 23b, obowiązujący z mocą wsteczną od 1 stycznia 2004 r., stanowi, że zwolniony od podatku jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3257

Spis treści
Zamów abonament