Przeszłość należy do wszystkich
We wrześniu tego roku grupa mieszkańców mazurskiej miejscowości Nakomiady postanowiła przywrócić na dawne miejsce odnaleziony kamień z inskrypcją poświęconą Ottonowi von Bismarckowi. Obelisk ten postawili niemieccy mieszkańcy Nakomiad/Eichmedien w roku 1899, rok po śmierci żelaznego kanclerza. Wiele ówczesnych wschodniopruskich miast czciło pamięć reformatora Niemiec, wznosząc m.in. okazałe wieże widokowe, do dziś nazywane wieżami Bismarcka.
Spór, jaki toczy się od kilku tygodni w polskich mediach o obelisk Bismarcka, dotyczy naprawdę naszego, Polaków, stosunku do dziedzictwa kulturowego tzw. Ziem Odzyskanych. Nie chodzi tutaj o stosunek do samego Bismarcka, bo inicjatorzy przywrócenia wiekowego obelisku na stare miejsce nie mają zamiaru czcić wrogiego Polakom polityka. Chcą tylko zachować ciągłość tradycji kulturowej swej wsi.
POLSKI JĘZYK W NIEMIECKIM KOŚCIELEHistorię i kulturę Prus Wschodnich tworzyło wielu przybyszów z różnych stron Europy. Po roku 1818, gdy w Prusach Wschodnich ustanowiono nowy podział administracyjny, pojawiła się w powszechnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta