Użytkowanie wieczyste jak towar
Rozliczenie VAT w razie ustanowienia, zbycia oraz opłat zaprawo wieczystego użytkowania gruntu budziło do niedawna wiele kontrowersji. Spór dotyczył tego, jak traktować przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntów - czy jako dostawę towarów, czy świadczenie usług. W uchwale z 8 stycznia br . (I FPS 1/06) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że ustanowienie prawa wieczystego użytkowania gruntów jest dostawą towarów. Oznacza to, że jeśli prawo to zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r., opłaty roczne nie są opodatkowane VAT. Podatnik zachowuje jednak prawo do odliczenia VAT z takiej faktury, jeśli ją uregulował (pozwala na to art. 88 ust. 3a pkt2 ustawy o VAT).
Operacje związane z użytkowaniem wieczystym ciągle sprawiają jednak problemy.
- Przedsiębiorstwo w latach 90. na mocy decyzji administracyjnej otrzymało nieodpłatnie prawo wieczystego użytkowania gruntów. Grunty te były zabudowane, a więc równocześnie staliśmy się właścicielem budynków i budowli. Nieodpłatne ustanowienie prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlegało wówczas VAT. Co roku uiszczamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta