Po odstąpieniu od umowy nie można odzyskać zapłaconej daniny
W artykule zatytułowanym "Po odstąpieniu od umowy ciężko odzyskać podatek" (DF z 19 lipca br.) Bartosz Bacia stawia tezę, że w razie odstąpienia od umowy podatnik co prawda nie ma możliwości żądania zwrotu podatku na podstawie art. 11 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), może jednak wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w rozumieniu art. 72 ordynacji podatkowej. Odstąpienie od umowy powoduje bowiem, że zapłacony PCC staje się nienależnie zapłaconym podatkiem.
Trudno zgodzić się z takim stanowiskiem. Uważam, że wnioski, do których dochodzi autor, nie znajdują prawnego usprawiedliwienia, i podatnik stosujący się do wskazanego w artykule modelu postępowania skazany jest na porażkę.
Kiedy powstaje podatek do zapłatyW art. 3 ustawy o PCC przesądzono, że zasadniczo obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (wskazanej w art. 1 ustawy). Przy czym w razie ustanowienia hipoteki obowiązek ten powstaje już wtedy, gdy złożone zostały stosowne oświadczenia woli. Przypomnijmy, że do powstania hipoteki dodatkowo potrzebny jest konstytutywny wpis do księgi wieczystej, zatem w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta