Handlowcem nie można być przez Internet
Handlowca, który działa w terenie, a wyniki pracy przesyła np. z domu Internetem, nie wolno zatrudnić jako telepracownika. Tak twierdzi Główny Inspektorat Pracy
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest ostrożniejsze w ocenach. Z pisma, które dostała DOBRA FIRMA, wynika, że handlowiec może być telepracownikiem, jeśli zostaną spełnione ustawowe przesłanki stosowania tej formy zatrudnienia. Resort nie wyjaśnia jednak, czy przy telepracy Internet jest nieodzowny.
– Jako firma handlowa zatrudniamy wielu przedstawicieli. W niektórych dniach tygodnia jeżdżą po Polsce, a w innych pracują w biurze. Ze względu na trudne warunki lokalowe chcemy polecić handlowcom, aby wykonywali telepracę. Czy możemy wręczyć im wypowiedzenia zmieniające? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Inspekcja pracy uzasadnia swoje stanowisko tym, że telepracownik będący handlowcem nie wykonuje pracy stale przez Internet. Tymczasem ten środek komunikacji elektronicznej jest niezbędny przy telepracy.
Tylko przez sieć
– Telepracę można wykonywać wyłącznie przez Internet – potwierdza Grzegorz Orłowski, radca prawny ze spółki Orłowski, Patulski, Walczak. – Chodzi o to, aby ten środek komunikacji elektronicznej wykorzystywać przy wykonywaniu wszystkich obowiązków służbowych, a nie tylko niektórych. Nie wystarczy zatem przez Internet przekazywać tylko wyniki swojej pracy. Dlatego nie należy tak angażować przedstawicieli handlowych – reasumuje.Ponadto według mecenasa Orłowskiego przy telepracy pracodawca musi mieć wirtualny kontakt i kontrolę nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta