Przepisy dopuszczają liczne podobieństwa
Chałupnictwo i telepraca mają wiele cech wspólnych, na które zezwala prawo. Mocodawca powinien jednak uważać, aby nie przekroczyć pewnej granicy
Zasady telepracy określamy w porozumieniu z organizacją związkową, a jeżeli trudno z nią dojść do konsensusu bądź w ogóle nie mamy związków – w odrębnym regulaminie. Przy pracy nakładczej też jest on niezbędny. Zleceniodawca ustala regulamin pracy nakładczej, gdy zatrudnia stale co najmniej 20 wykonawców.
Badania lekarskie i szkolenia bhp
Szef nie może dopuścić telepracownika do pracy, jeśli nie ma on aktualnego orzeczenia lekarskiego. Dotyczy to też chałupnika. Lekarz musi potwierdzić, że nie ma przeciwwskazań, aby wykonywali oni określoną pracę. Od opinii lekarza można się odwołać w ciągu siedmiu dni. Za badania telepracownika i chałupnika płacą ich chlebodawcy. Uwaga! Szczegółowe zasady medycznej oceny przyszłych pracowników reguluje rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.). Chałupnikowi i telepracownikowi trzeba też zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania pracy.
Na urlopie i chorobowym
Telepracownikowi i chałupnikowi zarabiającemu co najmniej 50 proc. najniższej płacy przysługuje taki sam wymiar urlopu wypoczynkowego, czyli 20 dni przy krótszym niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta