Jak uniknąć kryzysu kredytowego w Polsce?
Największym zagrożeniem dla stabilności polskiego sektora finansowego jest mechanizm ekspansji kredytowej analogiczny do funkcjonującego w krajach, które obecnie przeżywają kryzys kredytowy – pisze wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Na często zadawane pytanie: czy kryzys kredytowy z USA i Europy Zachodniej przeniesie się do Polski, można paradoksalnie odpowiedzieć – nie ma takiej potrzeby, jesteśmy w stanie zrobić go sobie sami. Źródłem obecnego kryzysu kredytowego w USA i niektórych krajach UE jest mechanizm ekspansji bankowości hipotecznej generujący błędne przesłanki dla zarządzania ryzykiem, głównie w wyniku przewartościowania zabezpieczeń.
W dobie globalizacji rynków finansowych głównym kanałem rozprzestrzeniania się kryzysu kredytowego poza instytucje kredytowe jest sekurytyzacja kredytów hipotecznych. Powoduje ona bowiem skutki transsektorowe i transgraniczne w zależności od skali i struktury rynku nabywców MBS (Mortgage Backed Securities), CDO (Collateraliezed Debt Obligations), a także listów zastawnych (niem. Pfandbriefe) i SIV (Structured Investment Vehicles).
Poprzez globalny rynek instrumentów pochodnych kryzys dosięga instytucji ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych, banków inwestycyjnych i innych, do których zadań nie należy zarządzanie ryzykiem kredytowym. Co więcej, źródła kryzysu i skutki kryzysu mogą być zlokalizowane w różnych krajach.
Transfer ryzyka
Banki z roli instytucji zarządzających ryzykiem przeszły do roli pośredników transferujących ryzyko do innych uczestników rynku. Czy takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta