Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syn zesłańca

19 grudnia 2007 | Joseph Conrad | Zdzisław Najder

Życie miał niezwykłe. Mógłby tą niezwykłością obdzielić paru ludzi; a zaczęła się już od chwili urodzenia

Wszystkie swoje książki Joseph Conrad napisał po angielsku, ale wyszedł z polskiego matecznika. Jego ojciec Apollo Nałęcz (nazwy herbu używał jako części nazwiska), poeta i tłumacz, był wybitnym działaczem niepodległościowym, twórcą koncepcji podziemnego rządu narodowego. Wuj Stefan Bobrowski był naczelnikiem wojennym Warszawy w powstaniu 1863 roku. Uwolniony z zesłania i osierocony, mały Konrad kształcił się w Krakowie i Lwowie. Miał niespełna siedemnaście lat, kiedy wyjechał za granicę – jak się okazało, na zawsze.

Pracę marynarza rozpoczął we Francji, a mówił biegle po francusku już jako dziecko. Po czterech latach rozpoczął naukę angielskiego i służbę na statkach brytyjskich. W roku 1886 uzyskał dyplom kapitana i brytyjski paszport. Trzy lata później rozpoczął pisanie swojej pierwszej powieści „Szaleństwa Almayera” („Almayer’s Folly”) wydanej w roku 1895. Z niedokończonym rękopisem popłynął w roku 1890 do Konga, gdzie podjął pracę dowódcy rzecznego parowca (river steamboat); kilkumiesięczny pobyt w belgijskiej kolonii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7893

Spis treści
Zamów abonament