Wzrosną świadczenia dla pokrzywdzonych przez zaniżoną kwotę bazową
Już wkrótce emeryci skrzywdzeni w latach 90. ubiegłego wieku przez to, że została zaniżona ich kwota bazowa, dostaną wyższe świadczenia. Nie mają jednak co liczyć na rekompensatę strat wcześniej poniesionych z tego tytułu
Wprowadzona w 1991 r. do mechanizmu obliczania emerytur i rent kwota bazowa stanowiła 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia z kwartału poprzedzającego termin waloryzacji. Kwota ta służyła do obliczania świadczeń nowo przyznawanych, jak i do ich waloryzacji, czyli pomnożenia wskaźnika wysokości świadczenia przez aktualną kwotę bazową. W 1993 r. kwota bazowa została obniżona do 91 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Następnie podskoczyła do 93 proc. od czasu drugiej waloryzacji w 1994 r., czyli od 1 czerwca 1994 r. Wskaźnik 93 proc. wzrastał, poczynając od 1996 r., o jeden punkt procentowy przy okazji każdej waloryzacji (wykaz kwot bazowych >patrz poniżej).
Od 1 stycznia 1999 r. kwota bazowa wynosi ponownie 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Stosujemy ją jednak tylko do świadczeń nowo przyznawanych albo w razie przeliczania podstawy wymiaru, z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu świadczenia.
Mechanizm waloryzacji świadczeń, wprowadzony ustawą z 29 września 1995 r., nie jest powiązany ze wzrostem kwoty bazowej.
Emerytury i renty obliczone do 31 grudnia 1998 r. od kwoty bazowej niższej niż 100 proc. są zatem przeliczane etapami na podstawie art. 194a ustawy.
Dla emerytur i rent przysługujących osobom urodzonym przed 1 stycznia 1930 r. obowiązywały dwa etapy dochodzenia do 100 proc. kwoty bazowej:- od 1 marca 2005 r. podwyższono kwotę bazową do 96,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta