Szybsze procesy, ale nie za wszelką cenę
Przepisów mających zapobiegać przeciąganiu spraw sądowych nie można interpretować w sposób, który wypacza istotę wymiaru sprawiedliwości i prowadzi do wyroków merytorycznie niesłusznych
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2007 r.W sprawie, której dotyczy ten werdykt, chodzi o prekluzję dowodową w sprawach gospodarczych, która jest unormowana w art. 47912 kodeksu postępowania cywilnego, oraz o przewidziany w art. 563 kodeksu cywilnego prekluzyjny termin do zgłoszenia przez kupującego, że nabyty towar ma wady fizyczne. Błędna interpretacja tych przepisów zadecydowała o przegranej Zbigniewa S. w dwóch instancjach.
Autokar starszy o pięć lat
Przedsiębiorca Zbigniew S. kupił używany autokar od firmy leasingowej Inwest SA. Wpis w dowodzie rejestracyjnym oraz umowa sprzedaży mówiły, że pojazd był wyprodukowany w 1994 r. Ale ze względu na jego stan przedsiębiorca zaczął w to powątpiewać. Zlecił więc wykonanie specjalistycznej ekspertyzy. Okazało się, że autokar został wyprodukowany w 1989 r.
Zbigniew S. zawiadomił więc sprzedającego, że odstępuje od umowy z powodu wady nabytego pojazdu i zażądał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta