Uniwersytety muszą mieć uprawnienia do nadawania tytułu doktora
Żeby utrzymać swoją nazwę, Uniwersytet Szczeciński, zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, musi do 2010 roku zdobyć uprawnienia do nadawania tytułu doktora jeszcze w trzech dyscyplinach. Na razie ma ich dziewięć. Podobna sytuacja jest na uniwersytetach: Bydgoskim, Zielonogórskim, Rzeszowskim, Olsztyńskim i Białostockim.
– Nie stracimy swojej nazwy, nie ma takiej możliwości. Spełnimy wszystkie ustawowe wymagania. Złożyliśmy już wnioski i w ciągu najbliższych dwóch lat otrzymamy zgodę na uzyskanie uprawnień do nadawania tytułu doktora w zakresie teologii, matematyki, fizyki i politologii – twierdzi Magdalena Gardas, rzeczniczka Uniwersytetu Szczecińskiego.
Ustawa z 27 lipca 2005 roku mówi, że wszystkie uniwersytety muszą mieć uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej dwunastu dyscyplinach, po dwa w naukach humanistycznych, społecznych lub teologicznych, matematycznych, fizycznych lub technicznych, przyrodniczych, prawnych lub ekonomicznych. US ma ich na razie dziewięć. W podobnej sytuacji jest pięć uniwersytetów w kraju: w Białymstoku, Bydgoszczy, Rzeszowie, Olsztynie i Zielonej Górze....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta