Starożytna Grecja Środkowa
Położona między żyznymi równinami Tesalii na północy a Zatoką Koryncką na południu górzysta kraina zwana jest Sterea Ellada.
Wiele razy ważyły się tutaj – zwłaszcza na ziemiach dawnej Beocji i Fokidy, którędy prowadzą lądowe drogi z Azji do Aten – losy Grecji, a zarazem przyszłej cywilizacji europejskiej i idei demokratycznych. Tak było właśnie podczas wojen perskich, gdy garstka hoplitów Leonidasa zagrodziła w Termopilach drogę wojskom Kserksesa, uosabiającego potęgę despotycznie rządzonego Wschodu. Dziś prowadzi tędy ruchliwy szlak drogowy, znany wszystkim uczestnikom objazdowych wycieczek po Grecji. Znacznie mniej turystów dociera na pole stoczonej rok później bitwy pod Platejami, choć ona właśnie zadecydowała o ostatecznej klęsce Persów. Najlepiej wybrać się w te malownicze strony położone u stóp górskiego masywu Cithaeron przy okazji zwiedzania sąsiednich Teb.
Termopile
W Termopilach, jak w czasach perskiego najazdu, unoszą się siarkowe wyziewy z gorących źródeł. Na pobojowisku, gdzie poległ Leonidas i jego Spartiaci, łączyły się z wonią krwi. Dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta