Sparta i jej bohaterowie
W starożytności podziwiano stabilność ustroju Sparty, harmonijne wedle zwolenników oligarchii ułożenie stosunków społecznych, wreszcie męstwo Spartan i skuteczność ich armii.
Armia rzeczywiście była siłą i dumą Sparty. W przeciwieństwie do innych armii greckich, które tworzyli ludzie na co dzień uprawiający całkowicie pokojowe profesje, np. garncarze, stolarze, kupcy, spartańska składała się z żołnierzy oddających się wyłącznie rzemiosłu wojennemu. Nie bez racji nazywano ich artystami wojny.
Męstwo Spartan było i jest wręcz przysłowiowe. Spartanin, jak powszechnie wiadomo, wracał z wojny „z tarczą albo na tarczy”. W Sparcie wszystko było podporządkowane celom wojskowym, dążeniu do wychowania doskonale wyszkolonego żołnierza i stworzenia sprawnej machiny wojennej.
Zaraz po urodzeniu reprezentujący wspólnotę starcy sprawdzali, czy niemowlę jest dobrze zbudowane i silne. Słabe podobno porzucano na pewną śmierć w górach. Po kilku latach dzieciństwa spędzonego w domu przychodził czas na trwające od siódmego do 20. roku życia surowe wychowanie spartańskie. Spartiata musiał być silny, mężny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta