Pożytki z osiodłania krowy
Późny PRL był nieporównanie bardziej zrozumiały i naturalny niż ten pierwotny, stalinowski, dlatego też okazał się znacznie bardziej trwały. Bez jego zrozumienia nie da się jednak zrozumieć specyfiki polskiej modernizacji
Szukając odziedziczonych po przeszłości kodów mentalnych wpływających na dziś i jutro Polski, nie sposób uniknąć pytania o mentalne dziedzictwo PRL. Zarazem poszukiwanie w tym dziedzictwie takich postaw i skłonności, które sprzyjają cywilizacyjnemu rozwojowi naszego kraju, nie jest łatwe. Myślimy wszak o rozwoju w warunkach wolnego rynku, demokracji i rządów prawa, tymczasem komunistyczna dyktatura oznaczała zanegowanie wszystkich tych swobód. Na szczęście historia Polski pod rządami PZPR to nie tylko niewydolność i absurdy zetatyzowanej gospodarki oraz opresja i nadużycia władzy. Ponadto nawet ewidentne wady ówczesnego reżimu mogły prowadzić do skutków przydatnych w nowych warunkach, jak spróbuję to niżej pokazać.
Imigranci z PRL
Choć Polska komunistyczna istniała tylko 40 lat, to ten stosunkowo krótki okres ma nieproporcjonalnie wielki wpływ na naszą współczesność. Po pierwsze, jest to historia czasowo najbliższa, historia współczesna, czyli ta przeszłość, która w największym stopniu jest obecna (paradoksalna nazwa „historia współczesna“, czyli „współczesna przeszłość“, to właśnie ma uwypuklić).
Większość żyjących dziś Polaków wychowała się w PRL lub spędziła tam większą część życia i dopiero w 1989 roku „wyemigrowała“ do III Rzeczypospolitej – kraju o bardzo podobnym krajobrazie i języku, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta